Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Spacery to nieodłączny element wspólnego życia z psem. Powinny być one przyjemnością zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Jednak często jest tak, że pies ciągnie nas przez cały spacer, co nie jest przyjemne. Ciągnięcie może skutecznie zniechęcić nas od dłuższych spacerów.

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Często możemy spotkać ludzi, którzy krzyczą na psa kiedy ten ich ciągnie. Pies ciągnie, ponieważ nigdy nie był uczony jak powinien chodzić na smyczy. Jest to tylko i wyłącznie nasza wina. Dlatego też karanie psa za coś czego my go nie nauczyliśmy nie ma sensu. Takie zachowanie może jedynie spowodować, że pies będzie się nas bał, co utrudni szkolenie. W nauce chodzenia na luźnej smyczy przydatne będą ulubione smakołyki naszego pupila. Do nauki niezbędna jest klasyczna smycz. Warto również zakupić szelki easy walk, które mają karabińczyk z przodu. Dzięki temu kiedy pies będzie ciągnął, obróci się z naszą stronę. Wydłuży to czas, w którym nasz pupil dotrze tam gdzie nas ciągnął.

Psy ciągną nas, żeby szybciej dotrzeć w miejsce, w którym znajduje się coś interesującego. Może to być np. intensywny zapach. Kiedy pies ciągnie możemy zrobić dwie rzeczy. Pierwsza z nich to zatrzymanie się w miejscu. Idziemy do przodu dopiero wtedy, gdy smycz będzie luźna. Druga metodą jest zawrócenie. Kiedy pies ciągnie nas w jednym kierunku, powinniśmy się kierować w drugim. Jeśli pies znowu będzie nas ciągnął, to zmieniamy kierunek spaceru. Obie metody pokazują psu, że jeśli chce dojść w jakieś miejsce, to nie może ciągnąć.

Kolejną ważną sprawą jest nagradzanie psa. Jeśli pies przejdzie kilka czy kilkanaście metrów na luźnej smyczy, to możemy go nagrodzić smakołykiem. Warto również nauczyć psa komendy nie wolno. Jest to przydatna komenda zarówno w czasie spacerów, jak i w domu. Komenda nie wolno przyda się również w nauce chodzenia na luźnej smyczy. Kiedy pies nas pociągnie wydajemy komendę. Jeśli przestanie ciągnąć, możemy go pochwalić i nagrodzić smakołykiem. Bez względu na to, którą metodę wybierzemy ważna jest systematyczność. Na każdym spacerze powinniśmy ćwiczyć z naszym czworonogiem chodzenie na luźnej smyczy.