Jak zapobiegać cukrzycy u swojego pupila? Poznaj profilaktyczną dietę

Mówi się, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i trudni się z tym nie zgodzić. Jednak nie tylko wiele osób na nią choruje, bo także coraz więcej zwierząt cierpi z jej powodu. Warto więc robić wszystko, by jej zapobiegać. Czas poznać, jakie działania należy podjąć i jaka dieta jest najlepsza w profilaktyce przeciwcukrzycowej.

Zdrowa dieta to podstawa

Nie ma się co oszukiwać, że psy nie cierpią na choroby i są bardzo odporne. Są one tak samo narażone na nie jak ludzie. I niestety do częstych przypadłości należy właśnie cukrzyca. Dlatego też opiekun powinien robić wszystko, by psiak nie zachorował. Na pewno kluczowe znaczenie ma dieta i rzecz jasna dieta powinna być zdrowa. Możecie psiakowi gotować czy podawać barfa. A jeżeli nie macie specjalnie na to czasu, bądź nie wiecie jak zbilansować dietę, to możecie postawić na gotowe karmy. Na pewno karma Acana dla psa sprawdzi się idealnie. Warto zauważyć, że ma bardzo dobry skład i jest bez dodatku zbóż, które rzeczywiście nie są dobrze trawione przez zwierzęta, a do tego zwiększają jeszcze ryzyko cukrzycy. Pamiętajcie też, że im bardziej naturalny skład, tym lepiej. Na pewno nie należy kupować żadnych makaronów dla psa czy też tanich karm marketowych, bo choć zaoszczędzicie na jedzeniu psa, wydacie zdecydowanie więcej na weterynarza. Swoją drogą pamiętajcie, że pies jest członkiem Waszej rodziny, a nie rzeczą, stąd też zasługuje na to, co najlepsze i dobra karma jest tego przykładem. Producent karm Acana oferuje szeroki wybór produktów i na pewno znajdziecie coś dla swojego pupila. Jednocześnie ceny wcale nie są bardzo wysokie, a macie pewność, że podajcie psiakowi to, co najlepsze.

Ruch jest częścią zdrowego stylu życia

Na pewno zdrowa dieta jest niezbędna dla każdego psa, ale nie można też zapomnieć o ruchu. Stąd też przynajmniej jeden długo spacer to podstawa. Do tego przydadzą się jeszcze dwa krótsze na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Pamiętajcie, aby długość spacerów i ich wysiłkowość dostosowywać do wieku, kondycji, ale też możliwości psa. Nie oznacza to wcale, że małe rasy nie są aktywne, wręcz przeciwnie, ale na pewno tępo spaceru dla ratlerka może być inne niż beagla. Do tego należy jeszcze ze zwierzęciem się bawić. Możecie rzucać mu piłeczkę czy też siłować się szarpakiem. Możliwości jest wiele. Wiadomo, że czasami po pracy może się Wam nie chcieć, ale spójrzcie wtedy w stęsknione oczy waszego pupila i znajdźcie choć chwilę, by się z nim pobawić.

Uwaga na otyłość

Otyłość jest jedną z przyczyn cukrzycy. Dlatego też dieta psa powinna być tak zbilansowana, aby nie doszło do nadwagi czy co gorsza otyłości. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że psu należy dawać bardzo małe ilości jedzenia. Oczywiście, że nie. Chodzi raczej o fakt, że pies musi dostawać dobrej jakości pożywienie, choćby karmę Acana. Dla psa to świetny wybór. Rzecz jasna możecie też gotować czy karmić dietą barf. Ważne, aby dieta była dobrze zbilansowana i nie oparta na resztkach. Niestety nadal wielu opiekunów pozwala jeść psu resztki bądź co gorsza resztki stanowią główną dietę psa. A to błąd i to duży błąd. Ok, kawałek szynki, choć nie jest najlepszym wyborem, raczej nie zaszkodzi, podobnie jak jeden herbatnik od czasu do czasu. Ale absolutnie nie można karmić ludzkim jedzeniem psiaka, bo to prosta droga do chorób. Jeżeli trudno Wam patrzeć jak Wasz pies ciągle prosi o jedzenie, to zawsze możecie zakupić mu Konga i umieścić w środku trochę mięsnej pasty czy pasztetu. Na pewno chętnie będzie wylizywał smakołyki. Dobrym wyborem jest także mata węchowa, która pozwoli psiakowi zrelaksować się, ale też to dobry sposób, by zjeść kilka smaczków. Wy w tym czasie możecie spokojnie zjeść posiłek, bez wlepionych w Was, proszących oczek.

Czy się chce, czy nie, na spacer idzie się

Niezależnie od pogody należy zabierać psa na regularne i długie spacery. Gdy macie więcej czasu, możecie wybrać się na psi plac zabaw i porzucać mu friesbie. A gdy rzeczywiście pada intensywnie deszcz, a pies zaraz po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych biegnie do domu, to możecie aktywnie spędzić z nim czas w domu. Tutaj również intensywna zabawa jest wręcz wskazana.

Zatem małe rzeczy dają duże efekty. Wystarczy tak niewiele, a więc dobra dieta i ruch, by maksymalnie zniwelować ryzyko cukrzycy u czworonożnego członka rodziny.